Záchranné a zabezpečnovací práce

Povodňovými záchrannými pracemi jsou technická a organizační opatření prováděná za povodně v bezprostředně ohrožených nebo již zaplavených územích k záchraně životů a majetku, zejména ochrana a evakuace obyvatelstva z těchto území, péče o ně po nezbytně nutnou dobu, zachraňování majetku a jeho přemístění mimo ohrožené území.

Povodňové záchranné práce v případech, kdy jsou ohroženy lidské životy, nebo hospodářské zájmy, jimiž jsou doprava, zásobování, spoje a zdravotnictví, zajišťuje povodňová komise obce Tuchlovice (resp. příslušná její pracovní skupina) ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, zejména s Hasičským záchranným sborem.

Povodňovými zabezpečovacími pracemi jsou technická opatření prováděná při nebezpečí povodně a za povodně ke zmírnění průběhu povodně a jejích škodlivých následků. Jedná se zejména o

  • odstraňování překážek ve vodním toku a v profilu objektů (propustky, mosty) znemožňujících plynulý odtok vody,
  • rozrušování ledových nápěchů a zácp ve vodním toku,
  • ochrana koryta a břehů proti narušování povodňovým průtokem a zajišťování břehových nátrží,
  • opatření proti přelití nebo protržení ochranných hrází,
  • opatření proti přelití nebo protržení hrází vodních děl zadržujících vodu,
  • provizorní uzavírání protržených hrází,
  • instalace protipovodňových zábran,
  • opatření proti zpětnému vzdutí vody, zejména do kanalizací,
  • opatření k omezení znečištění vody,
  • opatření zajišťující stabilizaci území před sesuvy.

Povodňové zabezpečovací práce zajišťují správci vodních toků na vodních tocích a vlastníci dotčených objektů, případně další subjekty podle povodňových plánů nebo na příkaz povodňových orgánů. Zabezpečovací práce, které mohou ovlivnit odtokové podmínky a průběh povodně, musí být koordinovány ve spolupráci s příslušným správcem povodí na celém vodním toku nebo v celém povodí.

V souvislosti se záchrannými a zabezpečovacími pracemi je dle vodního zákona každý povinen

  • odstraňovat překážky, které mohou bránit průtoku velkých vod,
  • umožnit vstup (vjezd) na své pozemky, příp. stavby těm, kteří řídí, koordinují a provádějí zabezpečovací a záchranné práce, 
  • přispět na příkaz povodňového orgánu osobní a věcnou pomocí k ochraně životů a majetku před povodněmi,
  • strpět odstranění staveb nebo jejich částí nebo porostu a 
  • řídit se příkazy povodňových orgánů.

Majetkovou újmu vzniklou v důsledku činnosti nebo opatření PK v době povodně hradí obec – takovou újmu je nicméně nutné dokladovat.

Právnické osoby v ohroženém území, které mají zpracovány vlastní povodňové plány, provádí ochranná opatření, zabezpečení osob, majetku a materiálu, evakuaci osob a techniky dle těchto povodňových plánů.

Zabezpečení pracovních sil a věcných prostředků

Povodňová komise v rámci své činnosti zabezpečuje pracovní síly a věcné prostředky pro provádění záchranných prací a zabezpečení náhradních funkcí v území. Hlavním zdrojem osobních i věcných prostředků jsou profesionální i dobrovolné (SDH) složky integrovaného záchranného systému. Kromě těchto složek a jejich vybavení může povodňová komise do zmáhání povodňové situace dle potřeby zapojit i místní občany, zejména z řad zaměstnanců obce, kteří jsou povinni na příkaz povodňového orgánu osobní a věcnou pomocí k ochraně životů a majetku před povodněmi.

Současně obec Horní Počaply disponuje vlastními, níže uvedenými technickými prostředky k provádění záchranných a zabezpečovacích prací, které může v případě potřeby doplnit o prostředky místních podnikatelských subjektů, kteří jsou povinni takovému požadavku vyhovět.

Varovné a komunikační prostředky

Dopravní prostředky, mechanismy a další vybavení obce:

  • Elektrocentrála

Náhradní zdroj vody

Náhradní zdroj pitné vody v podobě přistavení cisterny s pitnou vodou zajistí v souladu s § 9 odst. 8 zákona č. zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů, provozovatel vodovodů a kanalizací pro obec Tuchlovice, tj. společnost:

Středočeské vodárny, a.s, tel. pro zajištění cisterny: 840 121 121 a 602 128 127

Vyžádání pomoci při povodni

Spojení a na nadřazené povodňové orgány i na povodňové komise okolních obcí jsou uvedeny v kapitole Související povodňové komise, zásady součinnosti jsou zahrnuté v nadřazených povodňových plánech. Pro případ, že povodňový orgán nemůže zvládnout potřebné zabezpečovací a záchranné práce vlastními prostředky, obrací se na PK ORP Kladno a PK Středočeského kraje.

Současně povodňový orgán využívá dle potřeb složky integrovaného záchranného systému, kterými jsou:

  • Hasičský záchranný sbor ČR a jednotky požární ochrany,
  • Policie ČR,
  • Zdravotnická záchranná služba.

Integrovaný záchranný systém (IZS) se použije při potřebě provádět současně záchranné práce alespoň dvěma složkami IZS. Stálým orgánem pro koordinaci složek IZS v případě zásahu na území obce Tuchlovice je Krajské operační a informační středisko (KOPIS) HZS Středočeského kraje.

Požadavky na případné posily či dodatečné technické prostředky včetně zapojení občanů obce, místních podnikatelských subjektů a jejich vybavení jsou zajišťovány prostřednictvím předsedy povodňové komise.